Skąd się wziął kot domowy?
O czym przeczytasz w artykule?
Skąd się wziął kot domowy? Jaka była historia udomowienia kota?
Kot domowy (felis catus) towarzyszy człowiekowi już ponad 9000 lat. Proces udomowiania kotów trwał tysiąc lat. Kota nie złapano po to, by w niewoli go oswajać. Kot sam zbliżył się do siedzib ludzkich. Jego obecność tolerowano, gdyż polował na myszy. Pierwszy udomowiony kot to pochodzący z Egiptu dziki, afrykański kot nubijski. Po pewnym czasie kot stał się w Egipcie symbolem postaci boskiej. W ówczesnych wierzeniach koty były ucieleśnieniem boga, co zapewniało im troskliwą opiekę. Niektóre koty traktowane były jako święte i mieszkały w świątyniach. Często też zabijano młode koty, traktując je jako zwierzęta ofiarne.
Prawdopodobnie kilka wieków później kot wyruszył z Egiptu, by zdobyć świat. Jako zwierzę boskie podlegał ochronie kapłanów, państwa i narodu. Zabraniano jego wywozu poza granice kraju. Karą śmierci groziło nie tylko zabicie kota, ale również przemycanie go za granicę. Mimo to, prawdopodobnie dzięki wędrownym kupcom-trafiły już ok. 1700 lat p.n.e. do Palestyny, a nieco później na Kretę. W V w. p.n.e. koty pojawiły się w południowych Włoszech i w Grecji. Traktowano je tam dość nieufnie, uważano je za zwierzęta egzotyczne i tajemnicze.
W późniejszym czasie, około 200 lat p.n.e. koty dotarły do Indii. Tylko dzięki wyjątkowej płodności i zdolności przystosowywania się do różnych warunków koty przetrwały następne 9 wieków.
Dopiero około IV wieku n.e. Rzymianie i Grecy nauczyli się cenić koty. zwłaszcza samice, jako zwierzęta tępiące myszy. Trzymano je w domach, ale nie były przedmiotem kultu.
Inaczej było w Japonii i Chinach, gdzie koty dotarły dzięki kupcom indyjskim. Chińczycy czcili „świętego Mao” chroniącego kraj przed plagą myszy i szczurów, bali się zaś „demonki Miao-Kui”, która mogła jakoby zaczarować człowieka.
W Japonii również czczono koty. Dobra wróżka „Neko” wnosiła do każdego domu błogosławieństwo. Najpiękniejsze, trójkolorowe, przynoszące szczęście „Neko” z obciętymi ogonami były początkowo zastrzeżone dla cesarza i jego dworu.

KOTY AZJI I EUROPIE
Skąd się wziął kot w Azji i Europie. Po koniec IX wieku n.e. koty rozprzestrzeniły się w całej Azji i Europie. Były przedmiotem kultu, bawiono się nimi, używano jako zwierząt tępiących gryzonie. Tolerowano je, nigdzie nie były prześladowane. Sytuacja ta jednak zmieniła się wraz z rozpowszechnieniem chrześcijaństwa. Tak jak wszystkich pogańskich bogów i bożków wysłannicy Rzymu potępiali kota – pogański symbol płodności.
Szczególnie czarne koty uznawano za ucieleśnienie diabła. Kot stał się więc uniwersalnym kozłem ofiarnym, którego posądzano o wszystkie możliwe nieszczęścia, od chorób przez wojny do słabych zbiorów włącznie. Rozpoczęło się nie mające precedensu bezlitosne prześladowanie kotów. setki tysięcy zwierząt w całej Europie zginęło na torturach, zostało okaleczonych lub ukamienowanych. Religijne prześladowanie kotów miało daleko idące konsekwencje. W rejonach najsilniejszych prześladowań zwierzęta te wytępiono. Tylko nielicznym osobnikom udało się schronić w rozległych wtedy lasach. W osiedlach ludzkich bez przeszkód mnożyły się myszy i szczury. Doprowadziło to wybuchu i gwałtownego rozprzestrzenia się dżumy, której ofiarami padło miliony osób.
Przez cały ten czas kot w Europie, zwłaszcza w środowiskach miejskich, był zwierzęciem wzgardzonym. Wyklęte zwierzę bardzo powoli powracało znowu do pałaców, tym razem jednak już jako maskotka dam. Stopniowo zaczęto akceptować koty także w gospodarstwach wiejskich.

KOTY W AMERYCE
Skąd się wziął kot w Ameryce? W Ameryce koty od początku traktowano bardzo dobrze. Od początku traktowano go tam jako łowcę gryzoni, gdyż właśnie kotom żeglarze zawdzięczali ograniczenie występowania szczurów na statkach. Pierwsi farmerzy uważali importowane koty za zwierzęta pożyteczne- duże i okazałe egzemplarze osiągały więc rekordowe ceny. Poza funkcją tępienia gryzoni, koty w Ameryce szybko stały się maskotkami domowymi

PRZECZYTAJ JESZCZE:
- Jak uzyskać prawo wykonywania zawodu?
- Buldog francuski – opis rasy i predyspozycje do chorób
- Manx – kot z wyspy Man
- Kot Maine coon – charakter, choroby
- Jak założyć gabinet weterynaryjny?
- Atopia – czyli pies się drapie
- Agresja między psami
- Dysplazja stawów biodrowych u psa – objawy, rozpoznanie i leczenie
- Królik domowy – opis i budowa ciała
- Jak założyć hodowlę psów rasowych?
- Gdzie studiować weterynarię w Polsce?
- Świnka morska – żywienie i pielęgnacja
- Katar u psa – czy to aspergiloza
- Królik domowy – charakterystyka i opis
- Królik domowy żywienie i utrzymanie
- Chihuahua – opis rasy i predyspozycje do chorób
- Jakie grupy krwi mają koty
- Nowotwór skóry u kota – objawy i leczenie
- Pies boi się burzy – lęk i niepokój u psów.
- Progi punktowe na weterynarię
- Zmiany skórne u kota – badanie dermatologiczne
- Affenpinscher – opis rasy i predyspozycje do chorób
- Chłoniak złośliwy – objawy, leczenie
- O kocim zdrowiu
- Udomowienie psa – historia i legendy
- PRZEPUKLINA PRZEPONOWA
- Suche zapalenie spojówki i rogówki (KCS)
- Kot Ragdoll – charakter, choroby
- Mysz domowa i jej wolno żyjące odmiany
- Predyspozycje rasowe do chorób skóry
- Kot Sfinks – charakter i predyspozycje do chorób
- Samoyed – opis rasy i predyspozycje do chorób
- Teriery III grupa FCI rasy i pochodzenie
- Babeszjoza-groźna choroba przenoszona przez kleszcze
- Jakie są przedmioty na weterynarii?
- Grzybica skóry u kota – objawy, rozpoznawanie, leczenie
- Golden retriever – opis rasy i predyspozycje do chorób
- Ile żyje świnka morska i wszystko o niej
- Pies liże łapy – dermatoza z wylizywania
- Owczarek niemiecki – jaki jest i na co choruje
- Ciąża urojona u psa objawy
- ASTMA U KOTÓW