skąd-się-wziął-kot domowy

Skąd się wziął kot domowy?

Skąd się wziął kot domowy?

O czym przeczytasz w artykule?

Skąd się wziął kot domowy? Jaka była historia udomowienia kota?

Kot domowy (felis catus) towarzyszy człowiekowi już ponad 9000 lat. Proces udomowiania kotów trwał tysiąc lat. Kota nie złapano po to, by w niewoli go oswajać. Kot sam zbliżył się do siedzib ludzkich. Jego obecność tolerowano, gdyż polował na myszy. Pierwszy udomowiony kot to pochodzący z Egiptu dziki, afrykański kot nubijski. Po pewnym czasie kot stał się w Egipcie symbolem postaci boskiej. W ówczesnych wierzeniach koty były ucieleśnieniem boga, co zapewniało im troskliwą opiekę. Niektóre koty traktowane były jako święte i mieszkały w świątyniach. Często też zabijano młode koty, traktując je jako zwierzęta ofiarne.

Prawdopodobnie kilka wieków później kot wyruszył z Egiptu, by zdobyć świat. Jako zwierzę boskie podlegał ochronie kapłanów, państwa i narodu. Zabraniano jego wywozu poza granice kraju. Karą śmierci groziło nie tylko zabicie kota, ale również przemycanie go za granicę. Mimo to, prawdopodobnie dzięki wędrownym kupcom-trafiły już ok. 1700 lat p.n.e. do Palestyny, a nieco później na Kretę. W V w. p.n.e. koty pojawiły się w południowych Włoszech i w Grecji. Traktowano je tam dość nieufnie, uważano je za zwierzęta egzotyczne i tajemnicze.

W późniejszym czasie, około 200 lat p.n.e. koty dotarły do Indii. Tylko dzięki wyjątkowej płodności i zdolności przystosowywania się do różnych warunków koty przetrwały następne 9 wieków.

Dopiero około IV wieku n.e. Rzymianie i Grecy nauczyli się cenić koty. zwłaszcza samice, jako zwierzęta tępiące myszy. Trzymano je w domach, ale nie były przedmiotem kultu.

Inaczej było w Japonii i Chinach, gdzie koty dotarły dzięki kupcom indyjskim. Chińczycy czcili „świętego Mao” chroniącego kraj przed plagą myszy i szczurów, bali się zaś „demonki Miao-Kui”, która mogła jakoby zaczarować człowieka.

W Japonii również czczono koty. Dobra wróżka „Neko” wnosiła do każdego domu błogosławieństwo. Najpiękniejsze, trójkolorowe, przynoszące szczęście „Neko” z obciętymi ogonami były początkowo zastrzeżone dla cesarza i jego dworu.

skąd-się-wziął-kot domowy

KOTY AZJI I EUROPIE

Skąd się wziął kot w Azji i Europie. Po koniec IX wieku n.e. koty rozprzestrzeniły się w całej Azji i Europie. Były przedmiotem kultu, bawiono się nimi, używano jako zwierząt tępiących gryzonie. Tolerowano je, nigdzie nie były prześladowane. Sytuacja ta jednak zmieniła się wraz z rozpowszechnieniem chrześcijaństwa. Tak jak wszystkich pogańskich bogów i bożków wysłannicy Rzymu potępiali kota – pogański symbol płodności.

Szczególnie czarne koty uznawano za ucieleśnienie diabła. Kot stał się więc uniwersalnym kozłem ofiarnym, którego posądzano o wszystkie możliwe nieszczęścia, od chorób przez wojny do słabych zbiorów włącznie. Rozpoczęło się nie mające precedensu bezlitosne prześladowanie kotów. setki tysięcy zwierząt w całej Europie zginęło na torturach, zostało okaleczonych lub ukamienowanych. Religijne prześladowanie kotów miało daleko idące konsekwencje.  W rejonach najsilniejszych prześladowań zwierzęta te wytępiono. Tylko nielicznym osobnikom udało się schronić w rozległych wtedy lasach. W osiedlach ludzkich bez przeszkód mnożyły się myszy i szczury. Doprowadziło to wybuchu i gwałtownego rozprzestrzenia się dżumy, której ofiarami padło miliony osób.

Przez cały ten czas kot w Europie, zwłaszcza w środowiskach miejskich, był zwierzęciem wzgardzonym. Wyklęte zwierzę bardzo powoli powracało znowu do pałaców, tym razem jednak już jako maskotka dam. Stopniowo zaczęto akceptować koty także w gospodarstwach wiejskich.

skąd-się-wziął-kot domowy

KOTY W AMERYCE

Skąd się wziął kot w Ameryce? W Ameryce koty od początku traktowano bardzo dobrze. Od początku traktowano go tam jako łowcę gryzoni, gdyż  właśnie kotom żeglarze zawdzięczali ograniczenie występowania szczurów na statkach. Pierwsi farmerzy uważali importowane koty za zwierzęta pożyteczne- duże i okazałe egzemplarze osiągały więc rekordowe ceny. Poza funkcją tępienia gryzoni, koty w Ameryce szybko stały się maskotkami domowymi 

skąd-się-wziął-kot domowy

PRZECZYTAJ JESZCZE:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!
Scroll to Top