grupy-krwi-u-kotów

Jakie grupy krwi mają koty

JAKIE GRUPY KRWI MAJĄ KOTY?

O czym przeczytasz w artykule

Jakie grupy krwi mają koty? U kotów podobnie jak u ludzi wyróżniamy kilka grup krwi. W związku z tym mogą powstawać problemy ze zgodnością krwi przeznaczonej do transfuzji. Jednorazowe podanie krwi, która nie różni się grupą, tylko niektórymi czynnikami, nie powoduje problemów, ale już powtórne podanie tej samej krwi może doprowadzić do wstrząsu i śmierci zwierzęcia!

U KOTÓW WYRÓŻNIAMY GRUPY: A, B i AB

U kotów rozpoznano trzy grupy krwi: A, B i AB. W związku z tym wyróżniamy następujące typy: 

  • A jest tworzony przez pary genów A/A lub A/B gdzie A jest dominujące i tłumi B.
  • AB jest rzadki i słabo zbadany, mimo to inny niż kombinacja A/B.
  • B tworzy para genów B/B.

DZIEDZICZENIE GRUP KRWI U KOTÓW

Matka Ojciec Kocięta
A = A/A A = A/A A = A/A
A = A/A A = A/B A =A/A lub A/B
A = A/A B = B/B A = A/B
Matka Ojciec Kocięta
A = A/B A = A/A A = A/A lub A/B
A = A/B A = A/B A = A/A lub A/B
B = B/B
A = A/B B = B/B A = A/B lub B = B/B
Matka Ojciec Kocięta
B = B/B A = A/A A = A/B ∗
B = B/B A = A/B A = A/B∗ i B = B/B
B = B/B B = B/B B = B/B

*konflikt serologiczny

jakie-grupy-krwi-mają-koty

KONFLIKT SEROLOGICZNY U KOTÓW

Do niedawna uważano, że jeśli para rodziców hodowlanych miała różne grupy krwi, to matka wytwarza przeciwciała zwalczające płody, które odziedziczyły grupę krwi ojca. 

Nie jest to prawdą, gdyż:

  • u kotów przeciwciała nie przechodzą przez łożysko, które stanowi naturalną barierę.

Matka z grupą krwi B bez problemów donosi kocięta z grupą krwi A. Problem pojawi się dopiero po porodzie, po wypiciu siary, która zawiera przeciwciała.

  • Kocięta, które odziedziczyły grupę krwi po ojcu (oznaczone powyżej gwiazdką) będą chorować i tylko szybka interwencja może uratować je od śmierci.
  • W siarze kotki z grupą krwi B znajdują się przeciwciała dla grupy krwi A. Po urodzeniu kocięta (z grupą krwi ojca) przyjmują siarę z przeciwciałami przeciwko własnej grupie krwi.
  • W pierwszych dniach przeciwciała przenikają barierę jelitową i niszczą czerwone krwinki kocięcia. Stan taki określa się mianem Izoerytrolizy kociąt noworodków (FNI feline neonatal isoerythrolysis) – rozpuszczanie czerwonych krwinek u nowo narodzonych kociąt.

ANEMIA KOCIĄT

Kocięta szybko słabną, przestają się interesować mlekiem, popiskują, przestają ssać i umierają z objawami żółtaczki i anemii. Niektóre z kociąt przeżywają, ale po kilku tygodniach niedomagania giną.

Osobniki, które przeżywają dzięki słabej formie anemii, są opóźnione w rozwoju i pozostają w tyle za rodzeństwem

SPOSÓB KOJARZENIA KOTÓW ZE WZGLĘDU NA GRUPĘ KRWI

  • Jeżeli znamy grupę krwi matki, należy tak dobrać ojca przyszłych kociąt, aby był odpowiedni również pod tym kontem.
  • Oznacza to, że kotka z grupą krwi B powinna być kryta wyłącznie przez kocura z grupą krwi B.
  • Również w grupie krwi A może chodzić o czysty typ A/A i wtedy nie ma problemów, ale jeśli u któregoś z partnerów występuje genotyp A/B, mogą się pojawić problemy z odchowaniem zdrowego potomstwa.
  • Jeżeli dojdzie do kojarzenia niezgodnego z grupą krwi, jedynym wyjściem, umożliwiającym utrzymanie kociąt przy życiu, jest oddzielenie ich od matki po porodzie, na minimum 24 godziny i niedopuszczenie do napicia się siary. Po 24 godzinach ściany jelit stają się nieprzepuszczalne dla przeciwciał. W czasie odłączenia należy karmić kocięta sztucznym mlekiem lub dostawić do innej, karmiącej kocicy z odpowiednią grupą krwi. Niestety takie kocięta nie uzyskują na początku życia przeciwciał z siary matki, co może spowodować większą podatność na infekcje.

GRUPY KRWI A RASY KOTÓW

  • B – grupa krwi B pojawia się najczęściej u kotów brytyjskich (nawet 50%), reksów dewońskich (około 40%), abisyńskich, somalijskich i perskich(20%).
  • A – grupa krwi A występuje u niemal wszystkich kotów syjamskich i orientalnych.
jakie-grupy-krwi-mają-koty

OZNACZANIE GRUPY KRWI U KOTÓW

Na rynku funkcjonuje wiele wyspecjalizowanych laboratoriów weterynaryjnych, w których standardowo można oznaczyć grupę krwi u kota. Można wykonać tzw. szybki test przesiewowy, który w większości przypadków jest wystarczający. Można wykonać także badanie genetyczne, które zalecane jest w przypadku kocurów hodowlanych (reproduktorów).

Na pewno każdy kot hodowlany powinien mieć bezwzględnie oznaczoną laboratoryjnie grupę krwi. Grupę krwi należy oznaczyć również przed wykonaniem przetoczenia krwi, aby uniknąć potencjalnego wstrząsu u biorcy.

jakie-grupy-krwi-mają-koty

PRZECZYTAJ JESZCZE:

Pisz tutaj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!
Scroll to Top